Probiyotik Nedir?

Vücudumuzda bizimle birlikte birçok canlı türü yaşamaktadır. Bu canlılardan en çok bilinenleri bakteriler, mantarlar ve virüslerdir. Fakat özellikle bakteri dendiği zaman bize pek de olumlu şeyler çağrıştırmaz. Çünkü her bakterinin zararlı olduğunu düşünürüz. Ve onlardan kurtulmak için çeşitli yollar deneriz. Aslında durum sandığımız gibi değildir. Örneğin faydalı bakteriler arasında yer alan probiyotikler, genel beden sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Pek çok besinde bulunan ve bu yolla vücudumuza alabildiğimiz probiyotik, yeterli miktarda alındığı takdirde vücuda inanılmaz faydalar sağlar. Özellikle son yıllardaki araştırmaların yoğunlaştığı bu konu, günden güne daha çok önem kazanmaktadır. Fakat yapılan son çalışmalar probiyoğin ağız ve diş sağlığı açısından da yararlı olabileceğini bize göstermiştir. Yani probiyotikleri tüketerek ağız sağlığınızı korumanız mümkün.

Ağız ve Diş Sağlığında Probiyotik Kullanımının Rolü Nedir?

Ağız sağlığının korunmasında büyük bir rol oynayan probiyotik maddelerinin faydaları şunlardır:

  • Diş yüzeyine yapışarak biyofilm tabakası oluşturur. Böylece dişlerin çürümesini engeller ya da yavaşlatır.
  • Ağız içinde ortaya çıkabilecek enfeksiyon riskini önler.
  • Yararlı bakteriler sayesinde ağız florasının düzenlenmesine yardımcı olur.
  • Ağızda kötü kokuların oluşmasına engel olur.
  • Probiyotiklerin içerisinde bulunan yararlı bakteriler zararlı olanlarla savaşır. Özellikle diş eti hastalıklarına sebep olan bakterilerle mücadele eder. Bu da diş eti hastalıkları riskini en aza indirir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak ağız boşluğunda ortaya çıkan ve birçok hastalığa sebep olan Candida mantarının oluşmasını engeller.
  • Acı verici bir süreç olabilen ağız kanseri pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Yapılan araştırmalar bu yararlı bakterilerin ağız kanserinin azaltılması konusunda olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur.

Küçük ya da büyük her türlü ağız ve diş probleminin günlük hayatımızda konfor bozucu etkileri vardır. Probiyotik kullanımına gereken önemi göstererek bu sorunların büyük bir kısmından kurtulmak oldukça basittir. Bu maddelerce zengin besinleri öğünlerinize ekleyebilir ve uzun vadede daha sağlıklı bir ağız florasına kavuşabilirsiniz.

Probiyotik Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Hem genel sağlık hem de ağız sağlığı açısından büyük faydaları olan probiyotikler, besinler yoluyla vücuda alınabilir. Özellikle fermente edilen gıdalar probiyotik açısından oldukça zengindir. Ev yoğurdu, kefir ve lahana turşusu probiyotik deposu gıdalar olarak sayılabilir. Ayrıca elma, muz, şeftali, nar, karpuz ve greyfurt gibi meyveler de bu faydalı bakterileri içerir. Bunun yanı sıra hurma ve kuru incir de yararlı bakteriler konusunda gereken desteği size sağlayacaktır. Probiyotik vücuda almanın bir diğer yolu ise takviyelerdir. Fakat bu takviyelerin mutlaka uzman bir hekim tavsiyesiyle alınmaları ve onun kontrolünde kullanılmaları gerekir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Ağız Duşu Nedir?