Kısmi Protez

Kısmi protezler; hastanın gülümsemesini eski haline getirmek ve diş sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için ağza yerleştirilen plastik, metal veya her ikisinden yapılan çıkarılabilir apareylerdir. Bu, birkaç dişi eksik veya dişleri dökülen kişiler için kozmetik bir tedavidir. Ayrıca boşluk ve dolgu kaybı gibi küçük diş problemleri olanlar için de bir çözümdür.

Neden Kısmi Protez Kullanmalısınız?

Bir kişinin eksik dişleri olduğunda bu boşluklar; ısırma sorunlarına, kalan dişlerin yer değiştirmesine neden olabilir, yüzün şeklini değiştirebilir ve konuşmayı ve çiğnemeyi zorlaştırabilir. Ek olarak dişlerdeki boşluklar, bakterilerin birikmesi için daha fazla yüzey alanı sağlar ve bu da daha fazla diş kaybı demektir. Eksik dişlerin tamamlanması, bu sorunların önlenmesine yardımcı olur.

Eksik dişler, diş etinin ve alttaki kemiğin atrofisine neden olabilir ve bu da protezlerin veya diş implantlarının takılmasını ve desteklenmesini zorlaştırır. Kısmi protez kullanmak, atrofi miktarını azaltır ve gelecekte tam protez veya diş implantı isteniyorsa ihtiyaç duyulacak diş eti ve kemiğini koruyabilir.

Kısmi protezler genellikle en uygun maliyetli diş değiştirme seçeneğidir. Ayrıca elde edilmesi en hızlı olanlardır. Hastalar ilk diş hekimi ziyareti ile aynı gün apareylerini alabilirler. Bu da bazen diğer prosedürlerde yaşanan, aylarca eksik dişlerle baş etmenin getirdiği hayal kırıklığını önlemeye yardımcı olur. Protezler için herhangi bir ameliyat gerekmediğinden, hasta için uzun bir iyileşme süresine ihtiyaç duyulmaz.

Kısmi Protez İçin Dikkat Etmeniz Gereken Faktörler

Kısmi protezlerinizi almayı düşünmeniz için birçok neden mevcuttur. Birkaç diş eksikliğiniz varsa tam (total) protez takmak istemiyorsanız kısmı (bölümlü protezler) tam size göredir. Diş eti çekilmesi, diş eti fazlalığı veya ısırma ve çiğneme gerektiren bir meslekte çalışıyorsanız kısmi protezler yardımcı olabilir. Ayrıca ağzınızın ön kısmında eksik dişleriniz varsa bu bölümlü protezler, gülüşünüzü daha iyi gösterebilir.

Protez Gereken Diş Sayısı

Birkaç eksik dişiniz mi var? Bu genellikle diş eti hastalığı veya diş çürümesi nedeniyle dişlerinizi kaybettiğinizde olur. Kısmi protezleriniz sizin için uygun ve rahatsa gülümsemenizin harika görünmesini sağlayabilirler. Dişlerinizi üst veya alt set olarak değiştirmek istiyorsanız bölümlü (kısmi) protezler en iyi çözümünüz olabilir. Genellikle bir diş hekimi, yan yana üç veya daha fazla eksik dişiniz olduğunda bu protezleri önerecektir.

Kullanılan Malzemeler

Neye alerjiniz olduğunu bilmek sağlık açısından önemli bir detaydı. Metal ya da akrilik alerjisi olan bireylerin esnek protez takmaları gerekebilir. Ayrıca kısmi yani bölümlü protezlerde kullanılan malzemeler, bu gereçlerin fiyatında ve görünümünde büyük bir fark yaratabilir. Metalden yapılan modeller size ek bir maliyet yaratacaktır. Polimer bölümlü protezler daha uygun fiyat aralıklarına sahiptir ve çeşitli renkleri mevcuttur. Ayrıca maliyetten tasarruf etmek için kısmi akrilik protezleri de tercih edebilirsiniz.

Ataşmanlar

Protezlerin ataşmanları özellikle kayan protezleriniz varsa bir fark yaratabilir. Protezlerinizi sürekli olarak ayarlayıp yerine yerleştiriyorsanız yumuşak ataşmanlar iyi bir seçimdir. Sadece kozmetik bir model istiyorsanız veya bölümlü protezlerinizi uzun süre kullanmakla ilgilenmiyorsanız yüksek cilalı ataşmanlar iyi bir görünüm sağlayabilir.

Kısmi Protez Türleri

Geleneksel bir kısmi protez, metal bir çerçeve ile desteklenir ve çevredeki dişlere metal klipslerle tutturulur. Daha iyi oturması ve hoş bir görünüm sağlaması için komşu dişlerdeki kuronlara da sabitlenebilirler. Bazı türleri; konfor, estetik veya hipoalerjenik nedenlerle metal olmayan malzemelerden yapılabilir. Naylon tabandan yapılan esnek protezler, son zamanlarda daha doğal bir görünüm ve yüksek konfor isteyen kişiler arasında popülerlik kazanmıştır.

Maliyet

Kısmi protezlere sahip olmak demek, tüm paranızı onlara harcamanız gerektiği anlamına gelmez. Kullanabileceğiniz belli bir bütçeniz vardır ve diş hekiminizle kısmi protezlerinizi finanse etmek için farklı seçenekler hakkında konuşabilirsiniz. Plastikten yapılan tabanların, metalden yapılanlara göre daha ucuz olma eğiliminde olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni metal tabanların plastik alternatiflerine göre daha hafif ve dayanıklı olmasıdır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diastema Nedir?