Hassas Dişler ve En Yaygın Nedenleri

Hassas dişler için diş hassasiyeti korkunç bir sıkıntı haline gelebilir. Bir bardak buzlu su içmek acı veriyor veya bir kaşık sıcak çorba irkilmenize neden oluyorsa suçlu, hassasiyet olabilir. Daha da kötüsü, yumuşak fırçalama ve diş ipi kullanımı bile yüksek diş hassasiyetine sahip kişiler için rahatsız edicidir.

Vücudunuzdaki en hassas sinir uçlarından bazıları dişlerinizin arasından geçer. Bedeninizin her yerinde hislere neden olan sinirler gibi hoş olmayan sinyaller de bir maddenin veya durumun vücudunuza zarar verdiğine dair uyarılardır. Bununla birlikte bir dondurmayı ısırmaya, bir fincan kahve yudumlamaya veya yumuşak yiyecekleri çiğnemeye çalışsanız da makul olmayan bir rahatsızlık oluşabilir.

Hassas Dişler İçin Mineler Dişlerin Yapı Taşıdır

Dişleriniz temel olarak diş eti çizgisinin altında bulunan bir kökten ve kütlesinin çoğu kemik dokusu olan “dentin”den oluşur. Bu tabakaların üzerinde; onları yediğiniz maddelerden koruyan, kökü kaplayan sement ile dişlerin kuronlarını veya diş eti çizgisini aşan alanları çevreleyen mine bulunur. Bu mine tabakası, vücudunuzdaki en güçlü maddedir.

Uyluk kemiğinizden daha sıkı, göğüs kemiğinizden daha sert ve ayak topuğunuzdan daha güçlü olan mine; yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin üstesinden gelmek için tasarlanmıştır. Limon suyu ve kahve gibi bazı yiyecekler diş minenizin sağlığını etkileyebilir iken yine de dişlerinizin diğer bileşenlerinden daha fazla gıdaya maruz kalabilirler. Bu nedenle konu diş hassasiyeti olunca en çok önem verilmesi gereken yapılar arasında yer alır.

En kötüsü, hassas dişler çalışma konsantrasyonunuzu veya uykunuzu bozabilir. Yaşam tarzınızı ve ağız bakımınızı sınırlayan diş sorunlarına müsamaha gösterilmemelidir. Bunun yerine, sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir.

Hassas Dişler İçin Fazla Sert Fırçalamak

Bazen hassas dişler, agresif bir şekilde fırçalamaktan ve sert kıllı bir diş fırçası kullanmaktan kaynaklanır. Zamanla, dişlerinizin koruyucu katmanlarını aşındırabilir ve diş sinirlerinize giden mikroskobik içi boş ‘tübül’leri veya kanalları ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tübüller; aşırı sıcaklıklara, asitli veya yapışkan gıdalara maruz kaldığında diş hassasiyeti ve rahatsızlık meydana gelebilir. En basit çözüm, yumuşak kıllara sahip bir diş fırçasına geçmek ve fırçalarken daha nazik davranmaktır.

Diş Beyazlatıcı Macun ile Aşırı Gargara Kullanmak

Birçok üretici, diş macunu formüllerine beyazlatıcı kimyasallar ekler ve bazı insanlar bu ürünlere diğerlerinden daha duyarlıdır. Diş macununuz beyazlatıcı maddeler içeriyor ise içermeyene geçmeyi düşünmeniz gerekir.

Beyazlatıcı diş macunu gibi bazı tezgâh üstü gargaralar da dişlerinizi (özellikle dentin açıktaysa) daha hassas hale getirebilecek alkol ve diğer kimyasalları içerir. Bunun yerine, nötr florürlü durulamaları deneyin veya gargara yapmayın. Diş ipi ve fırçalama konusunda da dikkatli olun.

Bir Diş Ameliyatı Geçirmek

Kanal tedavisi veya kuron (kron) yerleştirilmesinden sonra bir miktar hassasiyet yaşanması yaygın bir durumdur. Belirtiler kısa bir süre sonra kaybolmazsa enfeksiyon belirtisi olabileceğinden diş hekiminize muayene olmanız en doğrusudur.

Diş Çatlaması veya Mine Kaybı Yaşamak

Yontulmuş veya çatlamış bir diş, diş hassasiyetinin ötesine geçen bir ağrıya neden olabilir. Doktorunuzun dişinizi değerlendirmesi ve diş çekimi gibi doğru tedavi yöntemine karar vermesi gerekecektir.

Ne yazık ki zamanla yiyecek ve içecekleri oluşturan kimyasallar diş minesini yiyip bitirecektir. Şekerleme veya gazlı içecek gibi çok tatlı gıdalar ile narenciye ve turşu gibi çok asitli yiyecekler, sıklıkla diş minesine zarar verir. Mineler solmaya veya aşınmaya başladığında, doğal olarak yeniden oluşmayacaklardır. Bu kademeli solma, daha sonra içi boş tübüller içeren bir tabaka olan dentini ortaya çıkarır. Tübüller; yiyecek, içecek veya havaya maruz kaldıklarında soğuk, sıcak, asidik ve yapışkan hisleri aşağıda bulunan hassas sinirlere yönlendirirler. Bu, diş hassasiyetinin en yaygın nedenidir.

Dolguların Kenarlarında Çürüme Meydana Gelmesi

Yaşlandıkça dolgular zayıflayabilir, kenarlarından kırılabilir veya sızıntı yapabilir. Bakterilerin bu küçük yarıklarda birikmesi kolaydır, bu da asit oluşumuna ve minenin bozulmasına neden olur. Kontroller sırasında bu tür bir hassasiyet fark ederseniz diş hekiminize başvurmanız gerekir. Çoğu durumda, dolgular kolayca değiştirilebilir.