Hassas Diş Etleri Uygun Bakım ve Hastalığı Önleme İpuçları

Hassas diş etleri yemek yemeyi, çiğnemeyi ve hatta konuşmayı acı verici hale getirebilir. Çoğu insan, ağız sağlığı söz konusu olduğunda diş etlerini gözden kaçırmaya ve bunun yerine parlak, beyaz bir gülümsemeye odaklanmaya meyillidir. Ancak sağlıklı dişler, sağlıklı diş etleri gerektirir. Çünkü diş etlerindeki hassasiyet, diş eti hastalıklarından kaynaklanır.

İyi bir ağız hijyeni uygulamak, kişinin diş eti hassasiyetini önlemek ve tedavi etmek için yapabileceği en önemli görevdir. Bu nedenle öncelik, diş eti hastalıklarına yönelik belirtilere dikkat etmek olmalıdır.

Diş Eti Hastalığının Uyarı İşaretleri

Diş eti hastalığı, ağız sağlığınızdan daha fazlasını etkileyebilir. Bu anlamda; kalp hastalığı, diyabet, osteoporoz ve hatta kanser gibi kronik sağlık sorunları riskinizi artırabilir. Diş eti hastalığının erken uyarı işaretlerini çok geç olmadan fark etmek gerekir.

  • Şişmiş veya kanayan diş etleri
  • Ağız kokusu
  • Gevşek dişler
  • Diş eti çizgisinin çekilmesi (dişlerin daha uzun görünmesi)
  • Diş etlerinin etrafındaki apseler

Hassas diş etleri ile mücadele ederken uygulamanız gereken bakım ritüeli aşağıdaki gibi olmalıdır.

Doğru Diş Macununu Seçin

Sağlıklı diş etlerinin ilk adımı, sağlıklı dişlere sahip olmaktır. Florürlü bir diş macunu ile günde iki kez fırçalamak, plakların dişlerde ve diş eti çizgisinde birikmesini önlemeye yardımcı olur. Fırçayı, diş eti çizgisine doğru 45 derecelik bir açıyla konumlandırdığınızdan emin olun ve dairesel hareketler yapın. Bu, dişlerin yanı sıra diş eti hattındaki plağı da temizler. Ayrıca diş macunu seçerken ambalaj üzerinde “hassas diş etleri için uygundur” yazdığından emin olun.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanımı, diş eti sağlığı için çok önemlidir. Sertleşip tartara dönüşmeden önce dişlerinizin arasındaki plağı çıkarmak için günde en az bir kez diş ipi kullanın. Diş eti çizgisinin çevresine doğru, yukarı aşağı hareketlerle “C” şekli oluşturacak şekilde uygulayın.

Üstelik ağız sağlığı rutininize antiseptik bir ağız çalkalama suyu eklemek, plağa neden olan bakterileri de öldürecektir. Birçok insan günlük diş ipi kullanımını ihmal eder, ancak uzmanlar bu alışkanlığı ağız bakımının önemli bir parçası olarak kabul eder.

Ağzınızı Dikkatli Bir Şekilde Çalkalayın

Birçok insan dişlerini fırçaladıktan sonra ağzını çalkalar. Ancak ağız hijyeni uygulamaları, diş macunu gibi florürlü ürünlerin etkisini azaltmamalıdır. Kişi, dişlerini florürlü diş macunu ile fırçaladıktan sonra ağzını suyla yıkadığında florürü de atar. Bu nedenle dişlerinizi fırçalama sürenizi uzun tutmanız gerekir ki durulama evresine geçene kadar florür etkisini gösterebilsin. Tam tersi bir durum olarak yemekten sonra ağzınızı çalkalamak, plak ve tartara yol açabilecek yiyecekleri ve bakterileri durulayabilir. O nedenle öğün sonrası durulama, diş etleri için iyidir.

Gargara Kullanın

Uzmanlara göre iki tür gargara vardır: terapötik ve kozmetik. Her ikisi de piyasada mevcuttur. Hassasiyet oluşturmaması adına diş etleri için sağlıklı bir bakım sunmak istiyorsanız kozmetik gargaraları değil, terapötik olanları tercih etmeniz gerekir. Terapötik bir gargaranın yardımcı olacağı konular aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Diş eti hastalığını önlemek
  • Tartarın oluşma hızını azaltmak
  • Dişlerdeki plak miktarını azaltmak
  • Yiyecek parçacıklarını ağızdan çıkarmak

Bununla birlikte insanlar, diş fırçalama ve diş ipi kullanımının yerine gargara tercih etmemelidir. 6 yaşın altındaki çocukların ise gargara kullanmaması daha doğrudur.

Sağlıklı Seçimler Yapın

Yaşam tarzınız ve beslenme şekliniz diş ve diş etlerinizin sağlığını etkiler. Şekerli ve nişastalı yiyecek-içecekleri sınırlamak, tatlıları yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak gibi alışkanlıklar plak oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca diş eti hastalığı ile ilişkili olduğu için sigara içmekten kaçınmanız gerekir.

Sigara, bağışıklık sistemini zayıflatması sebebiyle kişiyi diş eti hastalığına karşı daha duyarlı hale getirir. Diş hekimleri, diş eti hastalığı geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olmak için sigarayı acilen bırakmanızı önerir. Diğer tütün ürünlerinin kullanımı da kişinin riskini artırabilir.