Fissür Örtücü

Fissür Örtücü Uygulaması Nedir?

İnsanlar hayatları boyunca birçok ağız ve diş problemiyle karşı karşıya kalırlar. Bu problemlerden en sık rastlananı ise diş çürükleridir. Diş çürüklerini önleyebilmek için diş fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak gibi alışkanlıkları günlük rutinlerimize ekleriz. Fakat bazen bunlar bile diş çürüklerini önlemeye yardımcı olmaz. Bunun sebebi olan kötü ağız bakterileri, özellikle azı dişlerinin girintili alanlarında çürükler meydana getirir. Çünkü bu alanlarda yiyeceklerin ve bakterilerin dişe yerleşmesi çok daha kolaydır. Fakat geliştirilen teknikler sayesinde çürüklerin oluşumu engellenebilir. Bu uygulamaya fissür örtücü (diş aşısı) denir.

Fissür örtücü uygulaması azı dişlerinde oluşabilecek çürükleri engellemek için girinti ve oyukların dolgu malzemesi ile kaplanmasıdır. Kullanılan dolgu malzemesi dişlerin girintilerine hızla yapışır. Bu da diş minesi üzerinde koruyucu bir kalkan görevi görür. Bir diğer adı diş aşısı olan fissür örtücüler dişlerde çürük oluşumunu engeller.

Fissür Örtücü Nasıl Yapılır?

Fissür örtücü uygulaması oldukça basit bir işlemdir ve yalnızca birkaç dakika sürer. Ağrısız olması da uygulamanın bir diğer avantajıdır. Uygulama öncesinde işlem yapılacak diş detaylı bir şekilde temizlenir ve kurulanır. Sonrasında dişin çiğneyici kısmına asit solüsyonu sürülür. Böylece diş, işleme hazır hale getirilir. Diş hekimi, hazırlanan dolgu malzemesi ile dişlerin girintili yerlerini doldurur ve malzemenin sertleşmesi için bekler. Bazen dolgu malzemesinin daha kolay ve çabuk sertleşmesi için özel bir ışıktan yardım alınır. Böylece işlem tamamlanmış olur.

 Fissür Örtücü Uygulaması Kimlere Uygulanır?

6-14 yaş arasındaki çocukların ağzı çürük oluşumuna çok daha müsaittir. Bu yüzden diş aşısı uygulaması genellikle çocuklara uygulanır. İlk azı dişleri 6 yaş civarı çıkarken ikinci azı dişleri ise 12 yaş civarında çıkar. Kalıcı dişlerin çıkmasından hemen sonra diş aşısı yapmak en doğrusudur. Böylece çocukların çürüklerden korunması sağlanmış olur. Fakat uygulama çocuklarla sınırlandırılmayabilir. Azı dişlerinde çürük ya da dolgu olmayan yetişkinler de bu işlemi yaptırabilirler.

Fissür Örtücü Uygulaması Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Fissür örtücü uygulaması her ne kadar çürük oluşumunu önlemeye yönelik bir işlem olsa da tek başına çürük oluşumunu tamamen engelleyemez. Bu yüzden her zaman ağız ve diş hijyenine dikkat etmek gerekir. Günde en az iki defa diş fırçalamak, gargara yapmak ve diş ipi kullanmak yapılması gereken en önemli eylemlerdir. Bir diğer önemli nokta ise düzenli olarak muayeneye gitmektir. Çünkü ilk 6 ay içerisinde bazen dolgu macunu düşebilir. Bu durum da ancak diş muayenesi esnasında fark edilebilir. Diş hekiminiz de muayenede macunun düşen kısmını restore ederek sorunu ortadan kolayca kaldırabilir.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Florozis