Estetik Diş Hekimliği Nedir?

Teknolojinin gelişmesi her geçen gün yeni bir tedavi yöntemine ve farklı kavramlara kapı aralamaktadır.  Estetik diş hekimliği de bu kavramlardan birisidir. Estetik diş hekimliği bireyin hem sağlıklı hem de estetik açıdan güzel dişlere sahip olmasını sağlayan bir alandır. Bunu yaparken hem farklı tedavi yöntemlerinden hem de teknolojiden olabildiğince yararlanır.

Bu alanın sağlamak için üstünde çalıştığı estetik görüntü, kişinin sosyal ve fiziksel özelliklerine göre belirlenir. Bu sebeple tasarımlar kişiden kişiye değişir. Hastanın ağız, çene ve yüz yapısı her zaman birlikte değerlendirilir. Fakat doğal bir görüntü elde etmek operasyonların birinci önceliğidir. Sonrasında tüm faktörler birlikte değerlendirilerek bilgisayar ortamında bir tasarım elde edilir. Bu tasarım daha sonrasında hastanın beğenisine sunularak tartışılır.

Estetik Diş Hekimliği için Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

 1. Adeziv (Bonding) Sistemler

Adeziv sistemlerde dişin şekli, rengi ve boyutu gibi faktörler hedeflenir. Yapılması hedeflenen bu hususlar dişe yapılan yapıştırma işlemi ile hayata geçirilir. Bu uygulamanın başarı sağladığı işlemler şunlardır:

 • Diş aralarında yer alan boşlukların doldurulması
 • Aşınan dişlerin şekillendirilmesi
 • Diş rengi değişimi
 • Kırık dişlerin doldurulması

 

 1. Kompozit Dolgu

Eskiden diş hekimliğinde gri dolgular kullanılırdı. Fakat bu dolgular güzel bir görüntü sergilememekteydi. Bu yüzden artık estetik diş hekimliği tercihini kompozit dolgudan yana kullanmaktadır. Kompozit diş dolguları kişiye, doğal ve güzel bir görünüm sunmaktadır. 30 dk ila 10 saat arasında gerçekleştirilen bu uygulamalar bakım yapılması halinde uzun bir süre boyunca kullanılabilir.

 

 1. Porselen Diş Kaplama
 • Metal Destekli Kaplama: Porselen malzemenin kırılganlığını engellemek ve dayanıklı bir altyapı oluşturabilmek için metal malzemelerin kullanıldığı işlemdir. Fakat gelişen tedavi yöntemleri ile birlikte metal malzemeler yerine estetik açıdan çok daha güzel duran işlemler daha çok tercih edilmektedir.
 • Zirkonyum Porselen: Estetik diş hekimliği için popüler bir yöntem olan zirkonyum porselen, hem dayanıklıdır hem de doğal bir görünüm sunar. Beyaz renkli olması tercih edilmesindeki en büyük unsurdur.
 • Lamine Porselen: Bu işlemde dişlerin kesilmesine gerek duyulmadan aşındırılarak ince porselen dokular yapıştırılır. Yaprak porselen olarak da bilinmektedir. Bu uygulamanın maliyeti diğerlerine oranla biraz daha yüksektir. Fakat fiyatına rağmen diş hekimliğinde özellikle ön dişler için tercih edilir.

 

 1. Pembe Estetik

Pembe estetik olarak da bilinen diş eti estetiği operasyonları, estetik diş hekimliği için bir diğer önemli uygulamadır. Dişin etrafındaki yumuşak ve sert dokularda oluşan ve diş etinden kaynaklanan görüntü problemlerinin giderilmesi amaçlanır. Bu işlemlerde en çok yapılan şey ise çeşitli yöntemlerle diş etlerinin kesilerek dişlerin boyutlarının simetrik olarak ayarlanmasıdır.