Doğru Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

Diş hekimi denildiğinde bazen insanların zihninde ürkütücü sahneler canlanır. Beyaz bir klinik, önlüklü bir hekim ve yoğun bir acı gibi. Fakat bu sahneyi değiştirmek tamamen sizin elinizde. Dişleriniz konusunda daha titiz olabilir ve hayat kalitenizi yükseltebilirsiniz. 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmek, sorunları daha en başında fark ederek çözmenize yardım eder. Bu da uzun vadede daha kaliteli bir hayata olanak tanır. Peki doğru diş hekimi nasıl seçilir?

İnternette “en iyi diş hekimi” olarak yapılan aramalar bazen sonuçsuz kalabilir. Hatta yanlış şekilde yönlendirilebilirsiniz. Bu yüzden aramaya yakın çevreden başlamak en iyisidir. Tanıdıklarınızın gittiği ve memnun kaldığı bir hekim iyi bir seçenek olabilir. Özellikle kanal tedavisi, köprü gibi işlemleri yaptırmış ve memnun kalmış yakınlarınızdan alacağınız tavsiyeler size doğru bir yön sağlayabilir.

Seçeceğiniz diş hekiminin mesleki eğitimi oldukça önemlidir. Seminerlere katılan, uygulamalı eğitimler alan ve kendini sürekli geliştiren bir diş hekimi çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Çünkü kendisine sürekli yatırım yapmış ve alanında daha da yetkinleşmiştir. Hatta yaptıracağınız tedavide özel olarak uzmanlaşmış bir hekim sizin için daha doğru bir tercih olabilir.

İlk muayene görüşmesine giderek karşınızdaki hekim hakkında çok fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Öncelikle hastalarına karşı davranışları çok önemli. Size karşı ilgili ve nazik mi? Sorularınıza anlayışla yaklaşıp tatmin edici cevaplar veriyor mu? Ağzınızı detaylı bir şekilde muayene edip ona göre sizi bilgilendiriyor mu? En önemlisi de onun yanında kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizdir. Eğer diş hekimi size güven vermiyorsa ve kendinizi rahat hissetmiyorsanız, sizin için doğru seçenek değildir.

Klinik ortamı size, alacağınız hizmetin kalitesi hakkında az çok bir fikir verebilir. Düzenli ve temiz bir klinik kalitenin ilk göstergesidir. Bunun yanı sıra diş hekiminin kullandığı aletlerin en son teknoloji ürünü olup olmadığı da dikkat etmeniz gereken bir diğer unsurdur. Bu aletlerin sterilize edilmiş olması da ağız ve diş sağlığınız için kilit bir noktadır. Tüm kliniği bütün olarak değerlendirmeli ve kararınızı ona göre vermelisiniz.

Bazen acil bir durumda hafta sonu bile tedavi olmanız gerekebilir. Bu noktada diş hekimi randevu konusunda nasıl bir politika izliyor? Yani gerektiğinde hafta sonu veya akşam saatlerinde de hizmet verip vermediğini öğrenmelisiniz. Ayrıca diş hekimi ücretleri de bir diğer önemli noktadır. Uygun fiyata yüksek kalitede hizmet veren bir hekim bulmak her zaman kolay olmayabilir. Fakat unutmayın ki ucuz ama kalitesiz iş yapan bir hekim, uzun vadede daha çok para harcamanıza sebep olabilir. O yüzden  hekim ücretleri konusunda biraz daha esnek olabilmeniz sağlığınız için daha önemlidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Ağrısının Nedenleri