Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?

Diş gıcırdatma kliniklerde en çok rastlanan şikayetlerin başında gelir. Bruksizm olarak da adlandırılan bu durum uyanıkken ya da uykudayken bilinçsiz bir şekilde diş sıkma ve gıcırdatma olarak tanımlanabilir. Kulağa pek de ciddi bir problemmiş gibi gelmese de aslında oldukça önemlidir. Kronik diş gıcırdatma problemi; baş ağrısı, kulak ağrısı, yüz ağrısı ve migrene yol açabilir. Neden olduğu bir diğer durum ise diş problemleridir. Diş hassasiyetinin artması, diş minesi kaybı ve dişlerin düzleşmesi gibi hastalıklar, bu problemlerin başında gelir.

Bruksizm hastaları genellikle çene ağrısıyla uyanırlar. Ayrıca çene kaslarının aşırı derece aktive olmasından dolayı kare bir çene görünümü ortaya çıkabilir. Böylesine ciddi problemlere yol açabilen diş gıcırdatma için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Fakat bunlardan hiçbiri sorunun tam kaynağına inmez. Bu hastalar için üretilen gece plakları da her ne kadar faydalı olsalar da bruksizmin ağrılı yan etkilerini azaltmada başarılı değillerdir.

Diş Gıcırdatma Tedavisinde Çene Botoksu Kullanımı

Diş gıcırdatma problemi için son günlerde farklı tedavi yöntemleri denenmeye başlanmıştır. Bu yöntemlerden birisi de çene botoksudur. Masseter kasına (çeneyi hareket ettiren büyük kasa) enjekte edilen botoks sıvısı sayesinde bu bölge zayıflatılır. Böylece kaslar diş gıcırdatma için yeterli güçte olmazlar. Bu da kasları önemli bir ölçüde rahatlatır.

Çene botoksu, yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Öncesinde hedef bölge anestezik bir kremle hissizleştirilir. Bu sayede hasta uygulama esnasında herhangi bir ağrı hissetmez. Çene botoksu uygulamasından sonra hasta hızlı bir şekilde normal hayatına geri dönebilir. Çünkü işlem sonrasında herhangi bir acı veya ağrı yaşanması söz konusu değildir.

Çene botoksu riskli bir operasyon değildir. Bu yüzden birçok insana uygulanabilir. Fakat hamilelerin ve emziren annelerin bu işlemi yaptırmaları doğru değildir. Ayrıca sağlık durumu kötü olanların ve botoks maddesine alerjisi bulunanların da çene botoksu yaptırmamaları gerekir. Alerjik bir durum olup olmadığını test etmek için hekimin öncesinde gerekli kontrolleri yapması gerekir.

Çene Botoksu (Masseter Botoksu) Faydaları Nelerdir?

Çene botoksu hastalara birçok avantaj sağlar. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Oldukça güvenli bir uygulamadır. Cerrahi bir işlem olmadığı için, plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşımaz.
  • Çene yapısını inceltir ve küçültür. Böylece kare ve kaba bir görünümden ziyade ince ve oval bir yüz ortaya çıkar.
  • Diş sıkma eyleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Bruksizm kaynaklı ağrıları ortadan kaldırır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Kanal Tedavisi Nedir?