Diş Fırçalama Teknikleri

Tek başına dişlerinizi fırçalamak yeterli bir alışkanlık değildir. İyi bir diş bakımı, uygun fırçalamayı da gerektirir. Bu; yemek kalıntılarını çıkarmak, yemeklerden sonra dişleri iyice temizlemek için doğru miktarda diş macunu uygulamak ve güvenli diş fırçalama hareketlerini tercih etmek anlamına gelir. Doğru diş fırçalama, her gün uygulamanız gereken ilk ve en önemli ağız bakımıdır. Diş fırçalama teknikleri oldukça  önemlidir.

Diş Fırçasını Hizalama

Diş fırçasını düzgün hizalamanın yolu, sadece ağza paralel bir şekilde tutmak değildir. Muhtemelen çocukken dişlerinizi nasıl fırçalayacağınız gösterildiğinde fırçayı dişlerinize 45 derecelik bir açıyla tutmanız gerektiği öğretilmemiştir. Bu, kılları dişlerin ve diş etlerinin birleştiği yere yönlendirmenizi sağlar.

Nazik ve Dairesel Hareketler

Bunu çocukluğunuzdan bilebilirsiniz, ancak zaman zaman hatırlatmakta fayda vardır. Dişlerinizi fırçalarken yumuşak daireler çizin. Evde en iyi diş bakımı için her dişin yüzeyine uymayacağından, dişleri yatay olarak ileri geri fırçalamaktan kaçının. Bunun yerine diş etlerine zarar vermemek için yumuşak, dairesel hareketler kullanın.

Bass veya Sulcular Tekniği

Diş bakımı için önerilen en popüler diş fırçalama tekniklerinden olan bu yöntemler, diş eti hastalığının yayılmasını önlemeye ve kontrol altına almaya yardımcı olur. Bakteri ile plağın biriktiği, genellikle temizlenmeyen diş eti çizgisinin etrafını ve altını fırçalamayı içerir. Bu diş bakımı tekniği sayesinde diş etlerinin altına ulaşarak plakları temizleyebilir ve diş taşlarının sertleşerek diş eti hastalığına yol açmasını önleyebilirsiniz.

Bass veya Sulcular tekniklerini uygulamak için diş fırçasını, kılları diş etlerine bakacak şekilde dişlere paralel olarak yerleştirerek başlayın. Diş fırçasını 45 derecelik bir açıyla eğin ve kılları dairesel bir hareketle diş eti çizgisinin altına hafifçe hareket ettirin ve tüm ağzı fırçalayana kadar bir sonraki alana devam edin. İşiniz bittiğinde, dişlerin ve dilin dış yüzeyini fırçalayın. Dişlerin arasına girmek için diş fırçasını dik tutun ve fırçanın ucundaki kılları kullanarak diş eti dokusuna ulaştığından emin olun. Bu, dişler arasında kalan birikintileri ve diğer kalıntıları çıkaracaktır.

Stillman Yöntemi

Bass tekniği gibi Stillman yöntemi de dişlerin yüzeyini ve diş eti çizgisini temizler. Kritik fark; fırçayı kısa ve ileri-geri hamlelerle dişin çiğneme yüzeyine doğru hareket ettirerek dişlerin arasında bulunan daha fazla pisliği çıkarmaktır. Diş fırçasını diş eti çizgisinin altına hizaladığınızdan emin olun. Ancak yiyeceklerin ve çürüğe neden olan bakterilerin dişlerle en çok temas ettiği çiğneme yüzeyine de çok dikkat edin.

Charter Tekniği

Charter yöntemi; dişleri arasında boşluk bulunan, kök yüzeyleri açığa çıkmış veya diş eti çekilmesinden muzdarip ve diş eti ameliyatı gerektiren kişiler için özel olarak tasarlanmıştır. Bu diş bakımı tekniği, ortodontik apareyleri veya sabit bölümlü protezleri olan hastalar için de önerilir.

Charter yöntemini uygulamak için kılları diş eti çizgisine 45 derecelik bir açıyla yerleştirerek başlayın ve bunları çiğneme yüzeyine veya dişin tepesine doğru yönlendirin. Bu, Bass ve Stillman tekniklerinin tam tersidir. Ardından kısa, dairesel vuruşlar veya küçük ileri geri hareketler kullanarak diş fırçasını 15 ila 20 kez titretin. Azı dişlerinin çiğneme yüzeyleri de dahil olmak üzere tüm iç ve dış yüzeyleri temizlemek için dişlerinizin geri kalanına doğru ilerleyin.

Fırçalama Tekniklerinin Kombinasyonu

Bu fırçalama tekniklerinin tümü genel diş bakımı için tavsiye edilir iken farklı kişiler için farklı yöntemler işe yarayabilir. Önemli olan, dişlerin tüm yüzeylerini ve aralarını temizlemenizdir. Dişlerin arasına sıkışmış kalıntıları gidermek ve tüm diş yüzeyini temizlemek için kılları çiğneme yüzeylerine doğru yuvarladığınızdan emin olun. Nazik ama etkili dairesel hareketler, sulkus veya dişlerle diş etlerinin birleştiği alana zarar gelmesini ve yaralanmayı da önler.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Çocuğunuzun İlk Diş Randevusu İçin Nasıl Hazırlanırsınız