Diş Eti Hassasiyeti İle Başa Çıkmanın 5 Yolu

Diş eti hassasiyeti korumak için çok sert fırçalama, uygun olmayan diş ipi kullanma teknikleri, enfeksiyon veya diş eti hastalığı; diş etlerinde ağrıya ve hassaslığa sebep olabilir. Ağız hijyeni ile ilgisi olmayan diğer nedenler ise K vitamini eksikliği, hamilelik sırasında hormonal değişiklikler, lösemi veya diğer kan hastalıkları şeklinde sıralanabilir. Diş etlerinizde ağrı ya da hassasiyet fark ederseniz daima diş hekiminize danışmanız gerekir.

Diş eti hassasiyeti, şişmiş veya kanayan diş etleri çoğunlukla diş eti hastalığına bağlıdır. Diş eti hassasiyeti tedavisi, altta yatan nedenle ilişkilidir. Bazen bu hassasiyeti evde tedavi edebilirsiniz, diğer zamanlarda ise diş hekiminizi görmeniz gerekir. Önleyici bakım, ağız sağlığı için kritik bir bileşendir. Ancak kronik hassasiyet çekiyorsanız diş hekiminizle olan randevunuza kadar aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Karanfil

Karanfil, antiseptik özelliklere sahip olan ve öjenol adı verilen uyuşturucu bir madde içerir. Ağzınıza birkaç bütün karanfil koyun ve yumuşamasını bekleyin. Onları ezmek için hafifçe ısırın. Bu, öjenolü serbest bırakacaktır. Rahatlamak için dişlerinize temas etmesine izin verin. Kalıcı bir formül değildir, ancak ağrı ve hassasiyet için zamanla test edilmiş bir çözümdür. Ayrıca yapılan araştırmalar, karanfil yağının anti-inflamatuar özelliklerinin de diş hassasiyetini azaltmak adına faydalı olduğunu göstermiştir.

Tuzlu Su

Ağızdaki hassasiyeti hafifletmenin başka bir güvenli yolu tuzlu suyla durulamadır. 1 bardak suyu ocakta ısıtın (kaynatmayın) ve soğuk bir bardağa dökün. Ilık suya 1 çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı ağzınızda çalkalayın ve bittiğinde lavaboya tükürün (yutmayın).

Tuz, ağzınızdaki bakterilerin büyümesini önlemeye yardımcı olacak ve diş etlerinizde şişmeye neden olabilecek bakterileri azaltacaktır. Şişlik azalıncaya kadar ağzınızı günde en az iki kez ılık tuzlu suyla çalkalayın. Tuzlu suyla durulama; tahrişe neden olan parçacıkları çıkarabilir ve doğal bir dezenfektan görevi görerek iltihabı azaltabilir.

Hassas Dişler İçin Diş Macunu

Hassas diş etleri için özel olarak formüle edilmiş diş macunları, ağzınızda bir rahatlama sağlayabilir. Potasyum nitrat diş macunu, dişin sinirlerinden gelen ağrı sinyallerine müdahale eder. Diğer yararlı seçenekler, mineyi yeniden mineralize etmeye ve koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olan diş macunlarıdır. Diş ağrınıza genel hassasiyet neden oluyorsa bu çözümler birer seçenek olabilir.

Yumuşak Kıllı Diş Fırçası

Temiz dişler, fırçalamanın esas amacıdır. Ancak çok agresif bir fırçalama tarzınız varsa kök teması ve diş eti çekilmesi yoluyla ağrılı hasara neden olabilir. Yumuşak kıllı bir fırça, yaralanma riskini azaltır ve hassas diş etlerinin iyileşmesini sağlar. Fırçanız çok yıpranmış görünüyorsa fırçalama tekniğinizi gözden geçirin, dişlerinize ve diş etlerinize karşı daha nazik olun. Unutmayın ki hassasiyeti hafifletmede hem diş fırçası hem de teknik önemlidir.

Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın ve en az bir kez diş ipi kullanın. Ancak kesinlikle nazik olun. Gerekirse diş hekiminizden uygun temizleme tekniklerini göstermesini isteyin. Diş eti tahrişini önlemek için muhakkak yumuşak kıllı bir fırça kullanın.

Yeterli C Vitamini Alımı

Diş eti sağlığı söz konusu ise bazı vitaminleri görmezden gelmeniz mümkün değildir. C vitamininin bazı şaşırtıcı faydaları vardır ve diş etlerinin korunmasında önemli bir rol oynar. Bu vitamin, dişler için gerekli olan kan damarlarının ve diğer hayati dokuların oluşumuna yardımcı olur.  Aynı zamanda diş etlerinin iyileşmesini sağlar ve C vitamini seviyesi düşük olan kişilerde diş eti hassasiyetine bağlı kanamalar yaşanır. Bu nedenle meyve ve sebze alımınızı muhakkak artırın veya bir multivitamin takviyesi alın.