Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma; dişlere herhangi bir zarar vermeyen kimyasal beyazlatma ajanlarının kullanılarak dişlerin dış renklenmelerinin giderilmesi işlemidir.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri
  • Ofis tipi beyazlatma; diş hekimi kontrolünde muayenehane ortamında, ışık kaynağı destekli yapılan beyazlatma yöntemidir. Daha yüksek konsantrasyonda beyazlatma ajanı kullanılır. Daha yüksek konsantrasyon uygulandığı için daha hızlı beyazlatma sağlanır. Hemen sonuç alınır. 3-7 gün arayla iki seans uygulanır. Her seans 30 dk sürer.
  • Ev tipi beyazlatma; diş hekiminin kişinin ağzına özel hazırladığı şeffaf plaklarla, evde uygulanan yöntemdir. Daha düşük konsantrasyonda beyazlatma ajanı uygulanır. 1 hafta süreyle her gece uygulanır ve konsantrasyon daha düşük olduğu için sonuç daha geç elde edilir. Beyazlatma ajanı gündüz uygulanacaksa 8 saat, gece uygulanacaksa 4 saat süreyle beyazlatma plağı takılmalıdır. Gece tükürük akşının daha az olması ve gündelik işleri aksatmaması için gece uygulanması önerilir.

 

Ofis tipi beyazlatma daha hızlı beyazlatma sağlar ancak konsantrasyon yüksek olduğu için hassasiyet ihtimali daha yüksektir.

 

Herkese Uygulanabilir mi?

Diş beyazlatma aşağıdaki durumlar dışında herkese uygulanabilir;

  • Diş hekiminin detaylı muayenesi sonucunda diş renklenmesinin şekli belirlenmeli, içsel renklenme (antibiyotik renklenmesi, flor renklenmesi vb…) mevcutsa yapılamaz.
  • Gri tonlu dişlerde  başarılı olmaz.
  • Diş yüzeylerinde belli noktalarda mine displazilerinde, mine defektlerinde yapılamaz.
  • Diş yüzeylerinde mine çatlağı, aşınma varsa önce bunlar tedavi edilip daha sonra yapılmalıdır.

 

diş beyazlatmaDiş Beyazlatma Kalıcı Bir İşlem mi?

Dişler tüketilen yiyecek-içeceklere direkt maruz kaldığı için kalıcı bir işlem değildir.

İşlemi yapıldığı süre boyunca ve onun takibinde doktorun önerdiği süre boyunca renklendirici içecek-yiyeceklerden (kahve, çay, sigara…) uzak durulması; dişlerin beyazlığının daha uzun süre devam etmesini sağlar. Bu renklendirici içecek-yiyecekler mümkünse hiç tüketilmemeli ya da olabildiğince az tüketilmelidir.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Dişlere Zarar Verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan işlemin diş minesine herhangi bir zararı yoktur. Tedavi süresince ve sonrasında doktorun önerilerine mutlaka uyulmalıdır.