Diş Avülsiyonu Nedir?

Günlük hayatta en çok kullanılan ve aktif olan bölgelerden birisi ağız bölgesidir. Yemek yerken veya konuşurken ağzımız ve dişlerimiz her zaman aktif bir şekilde hareket eder. Bu sebeple burada oluşabilecek olası bir problem, oldukça can yakıcı olabilir. Fakat dişlerin bu kadar göz önünde bulunması, aynı zamanda büyüklü küçüklü birçok kazada hasar almasına da neden olabilir. Özellikle alınan darbeler ve büyük travmalar sonrasında dişlerin yuvasından çıkmasına kadar gidebilen problemler yaşanabilir. Bu duruma biz diş avülsiyonu diyoruz.

Dişin, kendisini koruyan ve destekleyen kemikteki yuvadan tamamen çıkması olarak tanımlanabilen diş avülsiyonu oldukça ciddi bir sorundur. Diş kökünü çevrelene hücreler dış ortama maruz kalır ve diş pulpası (diş özü) kanla beslenerek bozulur. Bu sebeple en travmatik diş yaralanmaları arasında sayılabilir. Her türlü kaza, çarpma ya da düşmenin neden olabileceği bu soruna kliniklerde sıklıkla rastlanır. Bu diş yaralanmalarından genellikle üst orta kesici dişler etkilenir.

Avülse Bir Dişe İlk Yardım Nasıl olmalıdır?

Diş avülsiyonu durumunda ilk yardım oldukça önemlidir. Burada doğru adımlar uygulanırsa diş kurtarılabilir. Yapmanız gereken ilk şey eğer diş kirlenmişse akan suyun altına en fazla 10 saniye tutmaktır. Yine de en ideal yıkama solüsyonu serum fizyolojiktir. Fakat kesinlikle fırça ya da benzeri bir ürünle temizlemeye çalışmamalısınız. Sonrasında dişi kuronundan tutarak yerine nazikçe yerleştirin. Aksi takdirde diş köküne zarar verebilirsiniz. Dişi sabit tutmak için pamuk veya mendil kullanabilirsiniz.

Bazı durumlarda dişi yerine yerleştirmek pek de mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda dişi uygun bir şekilde muhafaza etmek en doğrusudur. Dişi süt ya da HBSS (Hankın Dengeli Tuz Çözeltisi) içerisinde tutabilirsiniz. Su, kökteki hücrelere zarar verebildiği için onu en son çare olarak düşünmelisiniz. Eğer ortamda bu sıvılardan herhangi birine erişemiyorsanız en doğru saklama alanı kişinin ağzıdır. Dişi, hastanın dişleri ile yanağı ya da dudağı arasına sıkıştırarak hızlıca hekim arayışına girişmelisiniz. Fakat en fazla 60 dakika içinde bir hekime ulaşarak tedavi olmanız en doğrusudur.

Diş Avülsiyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş avülsiyonu hem kaza sonrasında hem de sonrasında oldukça dikkatli olunması gereken bir durumdur. Tedavi sonrasında bir süre boyunca hareketli aktivitelerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca iki hafta süresince yumuşak gıdalardan oluşan bir diyet uygulamalısınız. Sert gıdalarla dişinize fazla baskı yapıp onu zorlamamalısınız. Her öğünden sonra yumuşak bir fırçayla dişinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra doktorunuzun önerdiği gargaraları da düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir?