Diş Apsesi Nedir , Nasıl Önlenir?

Bazen diş ağrısı, sıradan bir diş ağrısından daha fazlasıdır. Rahatsızlık şiddetliyse, sizi geceleri ayakta tutuyorsa veya günlük aktivitelerinize devam etmenizi engelliyorsa bunun nedeni diş apsesi olabilir. Diş apsesi ; dişlerin içinde, diş etlerinde ya da dişleri sabit tutan kemikte oluşabilen bir irin topluluğudur. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Apseli bir diş, bakteriler tarafından enfekte edilmiş demektir. Enfeksiyonun bir sonucu olarak irin oluşur ve apse olarak bilinen bir kese ortaya çıkar. Diş apsesi denilince genellikle iki tür rahatsızlıktan söz edilir. Diş kökünün hemen altında gelişen türüne periapikal apse denir. Diş etlerinde oluşana ise periodontal apse ismi verilir.

Diş Apsesinin Nedenleri

Apsenin en yaygın nedenlerinden biri, dişte tedavi edilmemiş bir çürüktür. Araştırmalara göre 20 ila 64 yaş arasındaki yetişkinlerin %90’ından fazlasında çürük bulunur. Tedavi edilmeyen çürükler, apseli bir dişin en yaygın nedeni olsa da tek sebep onlar değildir. Dişin çatlamasına veya kırılmasına neden olan bir yaralanma da apse gelişimine ortam sağlar. Diş pulpasını bakterilere maruz bırakan her şey, apse oluşumuna neden olabilir.

Çürükler, diş kökünde apseye sebebiyet verirken tedavi edilmeyen diş eti ve kemik hastalığı da periodontal apseye veya diş kökünde apseye yol açabilir. Diş eti hastalığı ilerlediğinde diş etleri dişlerden uzaklaşarak keseler oluşturur. Bakteriler bu keselerde sıkışıp diş eti dokusunun iltihaplanmasına ve irin biriktirmesine neden olabilir.

Diş Apsesi Belirtileri

Apseli bir dişin en yaygın belirtisi şiddetli diş ağrısıdır. Apse etrafındaki alanda zonklama veya hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlıklar kolay kolay azalmaz. Bir apse, enfeksiyonun ciddiyetine ve ne kadar sürede ortaya çıktığına bağlı olarak birkaç başka semptomla birlikte kendini gösterebilir. Dikkat edilmesi gereken belirtiler şunlardır:

  • Ateş
  • Yüz veya boyun bölgesinde şişlik
  • Diş etinde şişmiş bir alan veya görünür bir yara
  • Ağzınızda acı bir tat veya ağız kokusu
  • Sıcağa veya soğuğa duyarlı dişler
  • Dişlerinizi çiğnediğinizde veya ısırdığınızda rahatsızlık duyma
  • Şişmiş lenf bezi

Bazı durumlarda apsenin patlaması mümkündür. Bir apse patladığında, ani bir rahatlama hissi yaşarsınız. Ayrıca ağzınızda tuzlu, hoş olmayan kokulu bir sıvı da hissedebilirsiniz.

Diş Apsesi Nasıl Önlenir?

Diş apsesi geliştirme riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, diş çürüme riskinizi en aza indirmektir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak; bakterileri, yiyecek parçalarını ve diğer kalıntıları dişlerden temizlemeye yardımcı olarak enfeksiyon ile çürük riskini minimuma indirir.

Konu, ağzınızı sağlıklı tutmak ve enfeksiyon riskini azaltmak olduğunda diş hekiminiz ve hijyenistiniz harika bir yardım kaynağı olabilir. Düzenli diş temizliği ve muayeneleri, herhangi bir çürüğün apseye dönüşme şansı olmadan erkenden tespit edilip tedavi edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bir diş hekimi, nasıl fırçalama yapmanız gerektiği ve kullanabileceğiniz diş hijyeni ürünleri konusunda size ipuçları verebilir.

Apseli Dişin Tedavisi

Diş hekiminizin apseyi teşhis etmek için yapacağı ilk hamle, ağzınızın içine detaylı bir şekilde bakmaktır. Ağız içi kameralar, size ve diş hekiminize ağzınızda neler olup bittiğine dair net bir görüntü verebilir ve bir röntgen filminin genellikle algılayamayacağı şeyleri ortaya çıkarabilir.

Apseyi inceledikten sonra, diş hekiminiz büyük olasılıkla enfeksiyonu temizlemek için tedaviye başlayacaktır. Bu, apseyi boşaltma ve bölgeyi tuzlu suyla durulama şeklinde olabilir. Kalan bakterileri temizlemek ve kalan enfeksiyonları ortadan kaldırmak için hekiminiz antibiyotik reçete edebilir.

Bazı durumlarda diş hekimi, diş kökünü tamamen temizlemek için kanal tedavisi yapabilir. Kanal tedavisi sırasında bakteriler ve iltihaplı pulpa, dişin kökünden uzaklaştırılır. Alan daha sonra tekrarlayan enfeksiyonu önlemek için temizlenir, doldurulur ve kapatılır. Bazen apseli bir dişi kurtarmak mümkün olmayabilir. Enfeksiyon çok şiddetliyse diş hekiminin dişi çekmesi gerekebilir.