Diş Ağrısının Nedenleri

Kısa süreli sancıları unutmak kolaydır, ancak tüm ağrılar çabucak geçmez. Diş ağrısının nedenleri; hassasiyet ve çürüklerden, yaralanma veya büyüyen apse gibi daha kötü sorunlara kadar birçok sebepten kaynaklanabilir. Dişinizin neden ağrıdığını bilmek, teşhis ve tedbirler konusunda atılacak ilk adımdır.

Diş Çürüğü

Diş çürükleri, düzenli fırçalama ve diş ipi ile rahatlıkla önlenebilir. Ancak birçok insan, ağız hijyeni ile diş bakımını ciddiye almaya başlamak için bir çürüğe ihtiyaç duyar. Bu durum, diş minesini etkileyen bir oyuk olarak başlar; daha sonra derinlere inip dentine zarar vererek ağrı ve hassasiyete neden olur. Şiddetli diş çürüğü, pulpaya yani dişin en iç tabakasına ulaştığında meydana gelir ve acil diş bakımı gerektiren keskin bir diş ağrısının nedenleri sebep olur.

Çatlak ve Yontulmuş Dişler

Ağız yaralarının ve kırık dişlerin acı uyandırdığı kesindir. Bu yaralanmalar genellikle; kaza, spor yapma ve çiğnenmesi zor veya yenmeyen nesneleri ısırma nedeniyle meydana gelir. Özellikle kırık, sinir uçlarının bulunduğu dişin ortasına kadar uzandığında acil diş bakımı gerektirir. Diş ağrısı yaşamamanız, kırık olmadığı anlamına gelmez. Diş hekiminize düzenli ziyaretler, küçük çatlakları ilerlemeden önce tespit etmelerini sağlayacaktır.

Hasarlı Diş Dolguları

Bu restoratif tedaviler, dişlerinizin hassas kısımlarını korumak için tasarlanmıştır. Dolguların hasar görmesi halinde gıda parçacıklarına, basınca ve bakterilere maruz kalma riskiniz vardır. Diş dolgularınız varsa ve çiğneme sırasında ağrı ve hassasiyet yaşıyorsanız bunlar, hemen tedavi edilmesi gereken yaygın hasar belirtileri arasında yer alır.

Diş Gıcırdatma

Dişlerinizi gıcırdatmak diş ağrısı ile boyun ve diğer kaslarda ağrıya neden olabilir. Ancak çoğu zaman uyku sırasında meydana geldiği için insanlar bunun farkında olmazlar. Yakın zamanda uykunuzda dişlerinizi gıcırdattığınız söylendiyse diş gıcırdatma, diş ağrısı ve dişlerinize gelebilecek olası zararları önlemek için diş hekiminizle özel bir ağız koruyucusu takma konusunda görüşmeniz gerekir.

Diş Eti Sorunları

Acil diş hekimleri; genellikle diş ağrılarının eşlik ettiği iltihaplanma, kızarıklık ve kanama gibi diş eti sorunlarının belirtilerini teşhis ve tedavi ederler. Uzun süreli tedavi, diş etlerinde ciddi hasara neden olabilir ve sonunda çene kemiğine kadar ulaşabilir. Zararlı bakterileri temizlemek ve daha fazla hasarı önlemek için diş etlerinizi hemen kontrol ettirmeniz gerekir.

Kötü Fırçalama ve Diş İpi Kullanma Tekniği

Diş hekimleri, yiyecek parçacıklarından ve plak oluşumundan kurtulmak için yumuşak, dairesel hareketler önerir. Agresif hareketler, daha kapsamlı bir temizliği garanti etmez ancak diş etlerinde kanamaya neden olacağı kesindir. Zamanla bu aşırı basınç, diş etlerinin küçülmesine ve dişlerin zarar görmesine neden olabilir.

Diş Hassasiyeti

Sıcak veya soğuk yiyecek-içecekleri tüketirken dişlerinizde keskin bir ağrı hissediyorsanız bu, diş hassasiyetini gösterir. Aşırı sıcak ve soğuk yiyecekleri çok fazla ve hızlı tüketmeye devam edilir, fakat bu sorun tedavi edilmezse diş minesinin zarar görmesine ve dentin tabakasının açığa çıkmasına neden olur. Sonuç olarak dişlerinizdeki sinir uçları, neredeyse her şeyle temas ettiğinde daha da hassas hale gelecektir.

İltihaplı Sinüsler

Soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan sinüs iltihabı da diş ağrısına neden olabilir. Belirtilerinizin üst dişlerde hassasiyet, baskı ve ağrı içermesi tesadüf değildir. İyi haber şu ki bunlar soğuk algınlığınız veya gribinizle birlikte azalma eğilimindedir.

Çıkan Yirmilik Dişler

Bazı insanlar ağrı hissetmez ve yirmilik dişlerinin çıktığını bile fark etmez iken diğerleri o kadar şanslı değildir. Bu, herkeste değişen yirmi yaş dişlerinin dizilişinden kaynaklanmaktadır. Yirmi yaş dişlerinin diş eti hattından çıkacak yeri olmadığında, halihazırda konumlanmış olan kalıcı dişleri iterek diş etlerinin altında şiddetli ağrı ve iltihaplanmaya neden olurlar.

Diş Apsesi

Küçük diş kaygılarını görmezden geldiğinizde olan budur. Ciddi çürük ve diş eti problemleri, diş apsesine neden olabilir. Apse, hasarlı bir dişin içinde veya diş etleri boyunca irin biriktirmesidir. Dişin yumuşak pulpasında biriken, tedavi edilmemiş bir bakteriyel enfeksiyonla başlar. Çevredeki dişleri tedavi etmek ve zarar görmesini önlemek için kanal tedavisi veya daha kötüsü diş çekimi gerektirir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Fırçalama Teknikleri