Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Güzel bir gülümsemeye sahip olabilmek için diş hekimliği alanında birçok farklı yöntem geliştirilmektedir. Dijital gülüş tasarımı da bu yöntemlerden birisidir. Dijital gülüş tasarımı, teknolojiden yararlanarak bireye özel estetik bir gülüşün tasarlanmasıdır. Tüm dünyada kullanılan dijital yazılımlar sayesinde kişinin diş yapısı, diş etleri, dudakları ve yüz oranları analiz edilir. Bu bütüncül analiz sayesinde doğal ve estetik bir gülüş tasarlanır.

Herkese yakışan gülüş oldukça farklıdır. Farklı yüzlere aynı dişleri yapmak kişiye estetikten ve doğallıktan uzak bir görünüm verir. Bu nedenden dolayı dijital gülüş tasarımı tamamen hasta odaklı bir yaklaşımı benimser. Belirlenmiş standart kalıplardan ziyade kişinin kendi yapısına en uygun dişlere karar verilir. Böylece çok doğal ve bireye özgü bir görünüm yakalanır.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

İlk aşama ölçü alınmasıdır. 3D tarayıcılar sayesinde dişlerin dijital ölçüleri kaydedilir. Ayrıca alt ve üst çene ölçüleri de alınır. Sonrasında özel bir stüdyoda hastanın farklı açılardan fotoğrafları çekilir. Hekim, başka hastalara yaptığı tasarımların öncesi ve sonrası fotoğraflarını göstererek hastaya olacaklar konusunda bir fikir verir. Dijital ortamda tasarlanan görünüm hastaya gösterilerek fikirleri alınır. Gerekirse diş hekimi tasarımı revize eder. Görünüme karar verildikten sonra tedaviye başlanır.

Uygulamanın yapılması yaklaşık 2 seans sürer. İlk randevuda kayıtlar alınır ve ikinci seansta da tasarım hazır hale getirilerek hastaya gösterilir. Eğer hasta tarafından revizyon istenirse bu süre 3 seansa uzayabilir. Gerekli onay alındıktan sonra diş hekimi gereken işlemlere başlar.

Tedavide ilk olarak detaylı bir muayene yapılır. Böylece hastanın başka bir sorunu olup olmadığı incelenmiş olur. Ancak mevcut diş ve diş eti rahatsızlıkları tedavi edildikten sonra gülüş tasarımına başlanabilir. Hastanın şekil bozuklukları için gerekli tedaviler yapılır ve dişler tasarıma uygun hale getirilir. Böylece kişinin yüz, dudak ve ağız yapısına uygun doğal bir gülüş elde edilir.

 Dijital Gülüş Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Bu uygulamanın avantajları arasındaki en önemlisi, kişinin tedavi sonrasında nasıl görüneceğini bilebilmesidir. Böylece tedavi sonrasında karşılaşılacak bir sürpriz riski en aza indirgenmiş olur. Hastanın tamamen içine sinen bir görünüm tasarlandığı için memnuniyet en üst düzeydedir. Bir diğer avantaj ise doğallıktan uzak standart bir görünüm sunmamasıdır. Tamamen kişi odaklı yapılan tasarım, hastaya doğal ve estetik bir görünüm kazandırır.

Bu uygulama çok disiplinli bir uygulamadır. İmplant, ortodontik tedavi, diş eti tedavisi ve protez diş işlemleri bir arada yapılır. Çünkü yapılan tüm operasyonlarda asıl amaç hastanın hem sağlıklı hem de estetik dişlere sahip olabilmesidir. Bu sayede tüm uygulamalardan ve teknolojiden faydalanılarak en doğru tasarım yapılmış olur.

 

 

 

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Fissür Örtücü