Diastema Nedir?

Diastema, dişler arasındaki boşluk oluşumunun tıbbi karşılığıdır ve bazı ciddi sorunlara neden olabilir. Diastemadan kaynaklanan en yaygın sorunlardan biri, sizi olduğunuzdan daha yaşlı göstermesidir. Ayrık dişleri olan insanlar sert ve ciddi görünme eğilimindedir. Bu nedenle gerçekte olduklarından daha olgun olarak algılanırlar. Problem, bir diş hekiminin aradaki farkı kapatması ile kolayca çözülebilir. Bu da sizi çok daha genç ve çekici gösterecektir.

Ayrık dişlerin sorun yaratmasının bir diğer nedeni de yemek yemeyi zorlaştırmasıdır. Bu kişiler, dişleri birbirinden çok uzaktaysa yiyecekleri çiğnemekte zorlanabilirler ve bu da ağız kokusuna neden olabilir. Diş telleri ve Invisalign tedavi yöntemi; dişlerinizi birbirine yaklaştırmanıza, yemek yemeyi ve gülümsemeyi kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Diastema İçin Tedavi Seçenekleri

Birçok insan, diastema ile yaşamayı öğrenebilirken ve boşluklar herhangi bir ağız sağlığı endişesi oluşturmaz iken bazıları ise bu rahatsızlık için tedavi yöntemleri aramayı tercih edebilir. Aşağıdakiler, ayrık dişler için en yaygın dört tedavi seçeneğidir.

Kompozit Lamina veya Bonding (Yapıştırma)

En popüler tedavi seçeneklerinden biri, her diş arasındaki boşluğu doldurmak için mevcut dişlere yapıştırıcı bir maddenin uygulanması işlemidir. Kompozit lamina tekniğinde kullanılan malzeme diş rengindedir ve doğal mineden ayırt edilemez.

Bu pratik yöntem; genel olarak tek seansla aynı gün içinde ve birkaç saatte tamamlanabilen, invazif olmayan bir işlemdir. Diş kaplamaları kadar uzun sürmese de diğer tedavi biçimlerine kıyasla genellikle çok daha az maliyetli bir seçenektir.

Porselen Lamina (Diş Kaplamaları)

Diş kaplamaları, diastema için başka bir popüler tedavi şeklidir. Bu kaplamalar boşlukları doldurmak için diş yüzeyine uygulanan ince, diş rengindeki kovanlardır. Diş kaplamaları dayanıklıdır ve değiştirilmesi gerekmeden onlarca yıl dayanabilir. Dişin kendi renginde oldukları için hastalara doğal bir görünüm ve dolgun bir gülüş sağlarlar. Porselen lamina, diş yapıştırmadan çok daha kalıcı bir çözümdür. Bu da daha uzun süre dayandıkları, ancak yerleştirildikten sonra çıkarılmaları amaçlanmadıkları anlamına gelir.

Diş Telleri

Diş telleri söz konusu olduğunda sabit veya çıkarılabilir diş telleri alma seçeneğiniz vardır. Sabit diş telleri en geleneksel diş teli türüdür ve en belirgin sonuçları üretirler. Bununla birlikte, bunun bir dezavantajı da vardır: Oldukça dikkat çekicidirler. Ek olarak aradığınız sonuçları elde etmek için onları uzun bir süre takmanız gerekir.

Öte yandan çıkarılabilir diş telleri, birer hizalayıcı olarak bilinir ve gizli kalmasını isteyen kişiler için daha iyi bir seçenek olabilir. Bu diş telleri plastiktir ve dişlerinizin üzerine takılırlar. Her aligner (aparey veya hizalayıcı) belirli bir süre takılır ve her aligner setinden sonra takmanız için yeni bir set alırsınız. Bu döngü, hizalayıcıları takmanız bitene kadar devam eder.

Invisalign (Şeffaf Plak)

Invisalign, ayrık dişlerinizi tedavi etmek için başka bir seçenektir ve diş tellerinin yardımcı olduğu aynı sorunlara fayda sağlar. Şeffaf plaklar, dişlerinizi istediğiniz pozisyona getirmek için hizalayıcılar kullanır ve dışarıdan belli olmayan bir tedavi yöntemidir.

Metal diş tellerinin aksine saydamdırlar ve her zaman takılmaları gerekmez. Bunun yerine geceleri çıkarıp gündüz takarsınız. Apareyler, dişlerinizin sürekli son konumuna göre hareket etmenize izin veren setler ile düzenli bir şekilde değiştirilir.

Diş Kuronları

Özellikle hasarlı veya aşınmış dişler gibi daha nadir rastlanan diastema vakalarında diş kuronları diş arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılabilir. Diş kuronları, doğal dişlerin boyutunu ve şeklini eski haline getirmek için çabalar. Yani her dişin yüzeyini genişleterek dişler arasında boşluk yaratmayan bir gülümseme sağlarlar. Ancak tüm dişlerin hem ayrık hem de sağlıklı olduğu doğal diastema vakalarında pek işe yaramayabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Çekimi ve İlk 48 Saat