Dental İmplant

Dental İmplant Nedir?

Dental implant, diş eksikliği durumlarında fonksiyon ve estetiğin tekrar yerine getirilmesi amacıyla yapılan, çene kemiği içine yerleştirilen, titanyum materyalinden yapılan yapay diş köküdür. Dental implant son 20 yıldır rutin tedavi yöntemi olarak diş hekimliğinde kullanılmaktadır. Dental implant sayesinde, diş boşlukları sağlıklı bir biçimde doldurulabilmektedir.

İmplantın Avantajları Nedir?

İmplant, diş eksikliğini gidermede kullanılan diğer standart yöntemlere (kuron-köprü, parsiyel-total protezler) göre daha avantajlıdır.

Diş eksikliği mevcut olduğu durumlarda köprü yapılacağı zaman, boşluğun yanındaki sağlıklı dişlerin de kesilmesi gerekmektedir. Ancak implantta böyle bir işleme gerek yoktur.

implantÇoklu diş eksikliğinde ise yapılan protezler (parsiyel veya total protezler) tutuculuk ve çiğneme etkinliği açısından implantlara göre daha zayıf kalmaktadır. Ayrıca yapılan protezler hareketli protezler olduğu için her yemekten sonra takıp çıkarılması gereken, geceleri mutlaka çıkarılması gereken protezlerdir. Bu durum hastanın sosyal hayat kalitesini düşürmektedir. İmplant destekli yapılan protezlerde bu problemler yaşanmamaktadır.

Ayrıca implantlar çene kemiğini koruyarak, kemik erimesini önler. Böylece kemik erimelerine bağlı olarak yüz şeklinin bozulmasını da engeller.

 

İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

Öncelikle implantın yerleştirilmesi için lokal ve sistemik şartlar uygun mu, değerlendirilmelidir.

Lokal faktörler; dişsiz bölgede kemik kalitesi, kemik miktarı, o bölgedeki anatomik noktalarla olan ilişkisidir. Kemik kalitesi,kalınlığı yetersizse implant yapılamayabilir.

Bu faktörler radyolojik veya tomografik görüntüleme yöntemleriyle değerlendirilmelidir. Durum belirlendikten sonra mümkünse kemik kalitesi-kalınlığı artırılıp implant daha sonrasında yapılabilmektedir.

Sistemik faktörler; hastanın genel sistemik durumunun implant yapımı için uygun olup olmamasına bakılır. Diyabet, hipertansiyon,kardiyolojik problemler, çeşitli kan hastalıklarına sahip hastalar , radyoterapi-kemoterapi görmüş hastalar da detaylı değerlendirme yapılmalıdır.

Bu durumda ayrıca hastanın kontrol altında olduğu doktorundan konsultasyon istenmektedir.

İmplant Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. İşlem esnasında herhangi bir ağrı duyulmamaktadır. Uygulanacak implant sayısına göre uygulama süresi değişmektedir. (ortalama süre 30dk-2 saat arasında değişmektedir)

İmplant uygulaması sonrasında hastaya uygun antibiyotik, ağrı kesici verilerek, operasyon sonrasının rahat ve sorunsuz geçirilmesi sağlanır. İşlemden 1 hafta sonra dikişler alınır.

İmplant yerleştirildikten sonra kişinin çene kemiğinin kalitesine, implantın uygulama şekline göre 2-3 ay bekleme süresi geçtikten sonra implantüstü protez yapılmaktadır. Bu bekleme süresinin amacı implant-kemik bağlantısnın (osteointegrasyon) oluşmasıdır.

İmplant Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Operasyon sonrasında;

 • Doktorun önerilerine mutlaka uyulmalı.
 • Reçete edilen ilaçlar çok düzenli bir şekilde kullanılmalı.
 • Operasyonu takiben ilk 24 saat buz kompresi yapılmalı.
 • Operasyon sonrasında uyuşukluk geçene kadar hiçbir şey yiyip içilmemeli.
 • 3 gün sıcak, asitli içecek, alkollü içecek, sigara tüketilmemeli. Sıcak duş alınmamalı.
 •  Operasyon yapıldığı gün ağız çalkalanmamalı, emip tükürülmemeli. İlk gün gargara yapılmamalı ya da diş fırçalanmamalı.
 • Her yemek sonrası operasyon bölgesi dikkatlice temizlenmeli.
 • Beklenmedik bir durum olduğunda mutlaka doktora başvurulmalı.

 

İmplantüstü protez bakımında;

 • Doktorun önereceği şekilde fırçalama-ağız bakımı (diş ipi,ağız duşu) çok özenli şekilde yapılmalı.
 • Yılda 1 kere kontrole gidilmeli.
 • İmplantüstü hareketli protezlerin içlerinin temizliği çok iyi yapılmalı.