Dental Grillz Nedir?

Öyle bir çağda yaşıyoruz ki her gün her saat yeni bir trendin rüzgarına kapılıyoruz. Özellikle Amerika’daki sanat camiası, attıkları her adımla dünyayı değiştiriyorlar. Yedikleri, içtikleri ve giydikleri ile sürekli bize ilham kaynağı olan ünlü isimler, bizlerin yaşam tarzı üzerinde büyük bir etkiye sahipler. Dental grillz nedir ?

Amerika’nın tanınan rapçileri dental grillz adı verilen diş mücevherlerini dünyaya tanıtan ilk isimler oldular. Sonrasında Kardashian’lar başta olmak üzere kadın ve erkek pek çok ünlü bu aksesuarlarla kırmızı halıda boy gösterdiler. Özelikle Beyonce, Rihanna, Katy Perry gibi şarkıcıların da sıklıkla tercih etmesiyle insanlar arasında daha da yaygınlaşan bir aksesuar oldu.

Dental grillz için yapılması gerekenler protez işlemiyle benzer bir süreçte ilerliyor. Öncelikle kişinin ağız ölçüsü alınır. Bu ölçü bir teknisyene gönderilir. Teknisyenler mumdan bir model hazırlar ve istenilen materyalde döküm işlemi yaparlar. Bu adımda ünlülerin çoğu seçimini altından yana kullanıyorlar. En son olarak da üzeri mücevherler ile süsleniyor.

Dental Grillz Nasıl Kullanılır?

Dental grillz pek çok farklı şekilde kullanılır. Bazıları dişleri tamamen kaplar ki genelde erkekler bu tarz modelleri tercih ederler. Kadınlar ise daha ince ve çizgi şeklinde olanları kullanırlar. Böylelikle daha zarif ve güzel bir görüntü ortaya çıkar. Özellikle farklı renk mücevherlerle süslenenler, oldukça estetik görünür. Genellikle altın, gümüş ve pırlanta gibi malzemeler tercih edilir.

Diş mücevheri her ne kadar güzel ve ilginç görünse de kullanım ömrü çok uzun değildir. Genellikle birkaç saatten fazla takılması önerilmez. Çünkü dişlerin yerinden oynamasına ve ağzın kapanışının değişmesine sebep olabilir. Gece yatarken dental grillz kullanılması, sabah büyük bir ağrıyla uyanmanıza sebep olabilir. Bu sebeple diş hekiminizin verdiği önerilere uygun davranmanız en doğrusudur.

Dental grillz takıp çıkartması bazen zorlayıcı olabilmektedir. Bu durum özellikle dişlere ve diş etlerine zarar verebilir. Bu sebeple hastanın ağzında porselen kaplamalar varsa bunların üzerine yerleştirilecek mıknatıslar işi kolaylaştırabilir. Bu mıknatısların üzerine takılıp çıkartılan dental grillzlerin dişleri aşındırması böylece engellenmiş olur.

Eskiden oldukça popüler olan altın kaplama yerini daha süslü olan bu grillzlere bıraktı. Amerika’da ünlüler arasında çok popüler olsa da ülkemizde henüz bu akım yaygınlaşmadı. İleride yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağını bekleyip görmemiz gerekiyor.

Dental grillz ve diğer diş aksesuarları, üzerinde hassas bir şekilde çalışılması gereken konulardır. İşinde iyi bir diş hekiminin ve diş teknisyeninin adım adım ve özenle çalışması gerekir. Yoksa güzel görünmek isterken kalıcı diş hasarlarıyla ve ağrılarla karşı karşıya kalabilirsiniz.