Çocuğunuzun İlk Diş Randevusu İçin Nasıl Hazırlanırsınız

Uzmanlar, ilk diş çıktıktan sonraki altı ay içinde çocuğunuzu ilk diş randevusu için diş hekimi ziyaretine getirmenizi önerir. Bu, belki biraz hızlı gibi görünebilir; ancak her 4 okul öncesi çocuktan 1’inde beş yaşına kadar en az bir çürük olduğu düşünüldüğünde erken davranmak önemlidir. Çocuğunuz ilk diş hekimi ziyareti sırasında oldukça küçük olacağından, oğlunuzu veya kızınızı randevuya hazırlamak için zaman ayırmanız gerekecektir.

İlk Diş Randevusu İçin İyi Bir Rol Model Olun

İlk olarak çocuklarınızın muhakkak her gün sizin dişlerinizi fırçaladığınızı ve diş ipi kullandığınızı görmelerine izin verin. Anne ya da baba, onlar için iyi birer model olursa ağız hijyeninin önemini anlayacaklardır. Eğer siz de diş hekiminden korkuyorsanız bunu çocuklarınızın bilmesine izin vermeyin. Araştırmalar, diş doktoru korkusunun ebeveynlerden çocuklara geçtiğini göstermiştir. Bu nedenle bir sonraki muayeneniz ve temizliğiniz için çocuğunuzu yanınızda getirebilir, doktorunuza duyduğunuz güveni gösterebilirsiniz.

Randevuya Sevdikleri Bir Eşyayı Getirin

Çocuğunuzla dişçiyi ziyaret etmek hakkında konuşmak bir adımdır, fakat randevuya gitmek biraz daha zor olabilir. Parlak ışıkların, büyük makinelerin ve ağzında dolaşan yabancı birinin olması küçükler için çok fazla şey ifade edebilir. Eğer çocuğunuzun gergin olacağını düşünüyorsanız sevdikleri bir eşyayı (favori bir oyuncak, battaniye veya pelüş hayvan gibi) yanınızda getirmeniz çocuğunuzun sakinleşmesine ve rahat hissetmesine yardımcı olabilir.

Olumlu Davranışlar Sergileyin

Araştırmalar; ebeveynlerin dişleri için yaşadıkları kaygıları, kendi çocuklarına da aktarabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, diş hekiminin büyük bir hayranı olmasanız bile bu tavrınızı çocuğunuzun önünde sergilemeyin. Başınıza gelen kötü deneyimler veya yaklaşan prosedürler hakkında konuşmaktan kaçının. Diş hekimi hakkında her zaman olumlu terimlerle sohbet edin. Çocuğunuzun ziyaretlerine eşlik ettiğinizde derin bir nefes alın, ortamı canlı tutun ve mutlu görünmek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Çocuklar (veya yetişkinler) ne bekleyeceklerini bilmediklerinde, sahip oldukları hayal gücü çılgınca çalışabilir ve olumsuz bir senaryoya evrilebilir. Bu nedenle anne-babaların, çocuklarına ilk diş hekimi randevusunu çok önceden söylemeleri önerilmez.

Konuyla İlgili Kitaplar Okuyun

Diş doktorunu ziyaret etmekle ilgili kitaplar okumak, çocuğunuzun hazırlanmasına yardımcı olacaktır. İlk kez diş muayenesine gitmek hakkında bir konuşma başlatmak için geceleri yatmadan önce uyguladığınız hikâye zamanını kullanın. Çocuğunuzun muhtemelen tanıdığı eğlenceli karakterlerle anlatılan, diş hekimine gitmekle alakalı çok sayıda çocuk kitabı ve TV şovu vardır. İlişki kuracakları arkadaş canlısı bir karaktere sahip olmak, randevularından önce ve randevu sırasında sahip olabilecekleri korkuları azaltmaya yardımcı olabilir. Gerilmeye başladıklarında, tamamen güvende olduklarını düşünmeleri için onlara beraber okuduğunuz kitabı veya izlediğiniz şovu hatırlatın.

Diş Hekimi Oyunu Oynayın

Yarattığınız senaryolar üzerinden oyunlar oynamak, çocukları yeni deneyimlerle rahatlatmanın harika bir yoludur. Durulama için diş fırçaları, el fenerleri ve bardaklar kullanarak bir “diş hekimi oyunu” tasarlayın. Oyuncak hayvanlar veya bebekler, kontrol için dişçiye gelen “hastalar” olsun. Çocuğunuzun sırayla hasta, diş hekimi ve ebeveyn olmasını sağlayın. Böylece, ilk muayenesine götürmeden önce ona diş hekimi rolü vererek sorumluluğu üstlenmesine izin verin. En sevdikleri oyuncak bebek için diş hekimi gibi davranmalarına yardımcı olun ve bir doktorun, hastanın dişlerini nasıl nazikçe temizlediğini anlatın. Rol yapma sadece dişçiye gitme düşüncesini daha eğlenceli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuza tamamen yeni bir deneyim üzerinde kontrol duygusu verir.

Bir Pediatrik Diş Hekimi Seçin

Birçok ebeveyn, çocuklarını kendi diş hekimlerine götürebileceklerini düşünür. Ancak çocuğunuzun ağız sağlığı söz konusu olduğunda bu pek de iyi bir yaklaşım değildir. Sıradan bir diş doktoru yetişkin ağızları tedavi etmek için donanımlı olsa da çocukların ve bebeklerin ağızlarında meydana gelen sürekli değişikliklerle başa çıkmak için gerekli uzmanlık eğitimine sahip değillerdir.

Sonuçta, çocukların dişleri her gün hızla gelişir. Bu nedenle sadece çocuk diş hekimlerinin sağlayabileceği uzman bakımına ihtiyaç duyarlar. İlk diş randevusundan başlayarak amacınız, çocuğunuzun ziyaretlerini olumlu ve eğlenceli hale getirmek olmalıdır.