Arayüz Fırçası Nedir?

Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak için detaylı bir ağız bakımı yapmak şarttır. Bundan dolayı düzenli olarak dişleri fırçalamak, ağız suyu kullanmak gibi eylemlerin rutinlere eklenmesi tavsiye edilir. Fakat bazen fırçaların ulaşamadığı bölgelerde biriken bakteriler çürükler başta olmak üzere birçok soruna davetiye çıkarabilir. Arayüz fırçası tam da bu sorun için biçilmiş kaftandır.

Özellikle dişlerinin arasında boşluklar olan kişiler için fırçalama işlemi bir kabusa dönüşebilir. Çünkü diş fırçası bu bölgelerde detaylı bir temizlik sağlayamaz. Çeşitli boyutlarda olan arayüz fırçaları bu boşluklara girerek bölgeyi bakterilerden arındırabilir. Böylece tam bir temizlik sağlanmış olur. İleride çürüklere bağlı ortaya çıkabilecek sorunların oluşma riskini de en aza indirir.

Arayüz fırçaları esnek bir tel yapısına sahiptir. Böylelikle istenilen şekle kolayca girebilirler. Bu özelliği kişilere çok rahat bir kullanım sağlar. Ayrıca çeşitli boyut seçeneklerinin olması da kullanıcı için yine büyük bir kolaylık sağlar. Kişi, dişleri arasındaki boşluğa uygun bir fırça seçerek temizleme işlemini gerçekleştirebilir. Fakat kişinin ağız ve diş yapısına uygun olmayan fırçalar dişlerde hassasiyet ve ağrı meydana getirebilir.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası kullanımına, dişler normal fırça ile temizlendikten sonra geçilmelidir. Kişinin ağız yapısına uygun olarak seçilen fırça dişlerin arasına sokulur ve ileri geri hareket ettirilir. Bu işlem en az 10 saniye boyunca devam etmelidir. İşlem bittikten sonra ağız; çeşme veya ağız suyu ile iyice çalkalanır. Bu uygulamanın günde bir ya da iki defa yapılması yeterlidir. Arayüz fırçasını çok sık veya şiddetli bir şekilde kullanmak ağız içerisinde tahribata neden olabilir.

Çok merak edilen bir diğer konu bu fırçaların ömrünün ne kadar olduğudur. Normal bir diş fırçasının ömrü birkaç ay olsa da maalesef bu durum arayüz fırçaları için geçerli değildir. Bu fırçaların her hafta değiştirilmesi gerekir. Hassas yapıda olan bu küçük fırçalar oldukça hızlıca yıpranırlar. Ayrıca diş aralarına temas ettiği için bakteri barındırır. Bu nedenle uzun süre kullanılırsa ağız ve diş sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturabilir.

Arayüz Fırçası Kimler İçin Uygundur?

Arayüz fırçası detaylı bir ağız temizliği için hekimlerce tavsiye edilir. Fakat özellikle:

  • Diş teli tedavisi görmüş
  • Diş aralarında boşluklar olan
  • Diş eti çekilmesi problemi yaşayan
  • Sabit protez kullanan
  • Lazerle diş beyazlatma ve zirkonyum gibi özel işlemler yaptıran

kişilerin arayüz fırçası kullanmaları tavsiye edilir. Ama diş beyazlatma ve zirkonyum başta olmak üzere diğer durumlarda da hekime danışarak bu fırçaları kullanmak gerekir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: All on Four Nedir?