All on Four Nedir?

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme yaratmak için birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi de All On Four tedavisidir. All on Four tekniği, standart implantların oldukça gelişmiş bir versiyonudur. Bu teknikte eksik her diş için ayrı implantlar kullanılmaz. Onun yerine üstte dört ve altta dört implant ana çapa olarak kullanılır.

All On 4 tedavisi ilk olarak hastanın ayrıntılı klinik ve radyolojik muayenesi ile başlar. Bunun için de önce hastanın bilgisayarlı tomografisi (BT) alınır. Sonrasında tomografi üzerinde gerekli ölçümler yapılarak planlama aşamasına geçilir. Tedavi aşaması standart implant tedavisi gibi iki aşamadan oluşur. İlk olarak bir cerrah tarafından 4 diş implantı yerleştirilir. İkinci kısımda ise implantların üzerine geçici protezler takılır. Bir ya da üç ay sonrasındaysa hastaya kalıcı diş protezleri takılır.

All On Four tedavisi lokal anestezi altında uygulanan kolay ve acısız bir işlemdir. Fakat kişi diş hekimi korkusu yaşıyorsa işlem, sedasyon ya da genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir. Tedavi ve iyileşme süresi ağrısız olan bu işlem, hastalar için oldukça caziptir. Geleneksel implanta kıyasla pek çok avantaj sunan All On Four, giderek popülerleşmeye ve yaygınlaşmaktadır.

All On Four Tekniği Avantajları Nelerdir?

All On Four yöntemi sağladığı birçok avantajla hastaların tercihi haline gelmiştir. Sağladığı avantajlardan ilki tam dişsiz hastalara aynı gün içerisinde tek bir cerrahi işlemle sabit protezin takılmasına olanak tanımasıdır. Sadece tek bir günde doğal görünümlü dişlere sahip olmak ve takma dişlerden kurtulmak, dişsiz hastalar için mucizevi bir durumdur.

Bir diğer avantaj ise daha hızlı, kolay ve ekonomik olmasıdır. Çünkü sinüs yükseltme, kemik ilavesi gibi ek cerrahi operasyonlara gerek kalmaz. Bu yüzden süreç kolayca ilerler. İmplant sayısının azalması ve ek cerrahi işlemlere gerek kalmaması da maliyetini azaltır. Bu da tamamen dişsiz olan ya da tamamen dişsiz kalma ihtimali olan hastalar için çok daha ekonomik bir operasyon anlamına gelmektedir.

Geleneksel implant tedavisi ilave cerrahi işlemleri ile birlikte uzun bir iyileşme dönemini beraberinde getirir. Bu da hastanın günlük rutinlerinin önünde büyük bir engel olabilmektedir. Bu durum özellikle çiğneme ve konuşma eylemlerini etkileyebilmektedir. Fakat All On Four tedavisi kısa ve ağrısız iyileşme süresi ile geleneksel yöntemden ayrılır. Tek bir cerrahi işlemle sonlandırılan bu tedavi, hastaları kısa bir sürede çiğneme ve konuşma fonksiyonlarına kavuşturur.

Bazen hastalar, kendilerine uygun hekimi şehir ya da ülke dışında bulabiliyorlar. Fakat uzun süren tedaviler, beraberinde konaklama vb. sorunları da beraberinde getirir. All On 4 tedavisi, tek işlemli bir operasyon olduğu ve kısa sürede tamamlandığı için özellikle başka bir yerde ikamet eden hastalar için uygundur.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Probiyotik Nedir?