Ağız Duşu Nedir?

Ağız ve diş bakımı birçoğumuz için büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple pek çok bakım malzemesi satın alırız ve böylece dişlerimizi her daim sağlıklı tutmaya çalışırız. Piyasada her geçen gün farklı bakım malzemeleri ile karşılaşıyoruz. Elektrikli diş fırçaları hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmaya başlamışken şimdi de ağız duşları hayatımıza girmeye başladı. Peki ağız duşu tam olarak nedir?

İlk olarak 1996 yılında icat edilen ağız duşu, diş plaklarını ve kalıntıları temizleme amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Diş araları da dahil olmak üzere ağız içerisinde bulunan tüm bölgeleri tazyikli su ve hava ile temizleme mantığına dayanır. Detaylı bir temizleme sağlayabilen bu pratik cihazlar kolay bir sistemi olması sebebiyle evde kullanıma da oldukça uygundur. Özellikle diş ipi kullanmayan kişiler için iyi bir alternatiftir.

Ağız Duşu Nasıl Kullanılır?

Ağız duşu kullanmak isteyip de kullanamam korkusu olan kişilerin aslında endişelenmesi gereken hiçbir durum bulunmaz. Çünkü kullanması oldukça kolay aletlerdir. Öncelikle aletin su haznesine ılık su koymalısınız. Eğer isterseniz çalkalama suyu da ilave edebilirsiniz. Sonrasında uygun başlık takıp makineyi çalıştırabilirsiniz. Makine aynı anda hem hava hem de su püskürtür. Böylelikle ulaşılması zor yerlere dahi girerek ayrıntılı bir ağız temizliği yapmış olursunuz.

Ağız Duşu Ne İşe Yarar?

Sağlıklı dişler hem oldukça konforludur hem de estetik açıdan güzel bir görünüm sergilerler. Bu sebeple ağız bakımının iyi ve detaylı bir şekilde yapılması şarttır. Fakat sadece diş fırçası ile yüzeysel bir temizlik yapmak her zaman başarılı şekilde sonuçlanmaz. Ağız duşu, detaylı bir temizlik ve bakım yapmak için kullanılabilecek en doğru ürünlerin başında gelir. Çünkü :

  • Plak oluşumunu engeller.
  • Ağız kokusunu önlemek için birebirdir.
  • Diş eti kanamalarının önüne geçer.
  • Çürük oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.
  • Kullanımı oldukça kolaydır ve evde rahatlıkla uygulanabilir.
  • Dil temizleyici aparatı sayesinde dil üzerinde biriken bakterileri temizler.
  • Her yaştan insanın kullanımına uygundur.
  • Farklı uç seçenekleri sayesinde ortodonti tedavisi gören veya diş eti sorunu yaşayan kişiler tarafından da güvenle kullanılabilir.
  • Fırça ve diş ipinin ulaşamadığı bölgelere kolayca girer ve bu bölgelerde ayrıntılı bir hijyen sağlar.

Sağladığı birçok fayda sayesinde popülerliği gittikçe artan ağız duşu, önümüzdeki yıllarda yaygınlaşmaya devam edecek gibi duruyor. Eğer siz de ayrıntılı bir temizlik duygusu hissetmek ve problemsiz dişlerle yaşamak istiyorsanız, bu pratik makineyi ağız bakımı rutininize ekleyebilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir:  Dijital Gülüş Tasarımı